هدفون بیتس مدل SOLO HD - این تابلو ۶۵ میلیون دلار ارزش دارد + عکس

این تابلو ۶۵ میلیون دلار ارزش دارد + عکس

نویسنده : محسن لطفی پنجشنبه 5 خرداد 1390 04:05 ق.ظ  •  دیدگاه ها : ()  

فرهنگ > تجسمی  - نقاشی مدرن چینی اثر چی بائیشی در یک حراجی در پکن به قیمت ۶۵ میلیون دلار (۴۰ میلیون پوند) به فروش رفت.

به گزارش خبرآنلاین، در این نقاشی یک عقاب بر شاخه درختی نشسته و اطرافش را طرحی از طبیعت مرسوم چینی فرا گرفته است.

 

http://khabar.khabaronline.ir/images/position28/2011/5/11-5-25-1256155a.jpg

قیمت بالای این اثر گواه قدرت بازار هنری در دومین اقتصاد بزرگ دنیا است. طبق یک نظرسنجی سال گذشته چین حتی در این بازار از آمریکا پیشی و ثروتمندترین بازار هنری دنیا لقب گرفت، طبق این نظرسنجی سال گذشته ۳۳ درصد کل خریدوفروش‌های هنری در چین صورت گرفته است.

این نقاشی به قیمت ۴۲۵.۵ میلیون یوآن به فروش رفت و دومین تابلو گران فروخته شده در یک حراجی در چین شد. این درحالی است که اثری از هوانگ تیگ‌جیان متعلق به قرن یازدهم به نام «Pillar Ming» در سال ۲۰۰۹ به قیمت ۴۳۶.۸ میلیون یوآن (معادل ۶۷.۲ میلیون دلار) به فروش رفته بود.

اثر چی بائیشی در سال ۱۹۴۶ کشیده شده، زمانیکه نقاش ۸۶ ساله بود. این هنرمند تابلو را برای مردی نقاشی کرد که بعدا رهبر چین شد؛ چیانگ کائی-شک. بائیشی تابلو را به عنوان هدیه ۶۰ سالگی به کائی-شک هدیه کرد. این تابلو در اندازه ۲۶۶ سانتیمتر در ۱۰۰ سانتیمتر است. این اثر بزرگترین تابلو بائیشی و ترکیبی از نقاشی و خوشنویسی است.

بائیشی متولد سال ۱۸۶۴ بود و سال ۱۹۵۷ در ۹۳ سالگی درگذشت. او بطور خودآموز نقاشی آموخت، ویژگی اصلی تابلوهای این هنرمند مناظر طبیعی تابلوهایش بود.

پوئو تونگ از روزنامه گاردین چین گفت: «آثار نقاشی او نه تنها بسیاری را در چین جذب خود کرده بلکه احترام جهانی هم نصیب او کرده است.» البته گفته تونگ چندان درست نیست چراکه بسیاری خارج از چین با بائیشی آشنایی ندارند.

اما ناگفته نماند بائیشی از هنرمندان محبوب بازارهای هنری بین‌المللی است. در چند سال اخیر تابلوهای این هنرمند بیشتر از آثار هنرمندان تثبیت‌شده‌ای چون پابلو پیکاسو و اندی وارهول به فروش رفته‌اند.

این مسئله تاحدی مدیون اقتصاد رو به رونق چین است که منجر به ظهور افراد ثروتمند بسیاری شده، ثروتمندانی که با علاقه بسیار برای آثار هنری پول خرج می‌کنند.

ایندیپندنت / ۲۴ مه / ترجمه: حسین عیدی‌زاده

 

 منبع:
http://tejarat.aksmod.com

آخرین ویرایش: - -


 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic